Опалення для дому та квартири
Обладнання з доставкою по Україні
Контактная информация

Пн–Сб: с 08–30 до 18–00

(066) 892-81-44
(097) 563-99-91
(093) 241-08-04

Ігор Іванович

Яка тепла підлога краще: водяна, плівкова або електрична

Автор: admin    Дата: 07.08.2018

Як вибрати теплу підлогу? Який оптимальний варіант підігріву теплої підлоги для приватного будинку або квартири: 12 параметрів для порівняння трьох типів теплих підлог.

З чого почати установку підігріву підлоги

Теплі підлоги для опалення приватних будинків, квартир і громадських приміщень в останні роки стали частіше встановлювати через їх ефективності та простоти опалення. Щоб опалення було і економічним і комфортним, при установці теплої підлоги потрібно правильно зробити три речі:

 1. Підібрати тип.
 2. Змонтувати.
 3. Поєднати обраний тип теплої підлоги з покриттям підлоги.

Будь-яка теплотехнічна робота повинна починатися зі складання технічного проекту. У проекті теплої підлоги обов'язково повинні бути вказані:

 1. Ділянка, що підігрівається.
 2. Тип підігріву.
 3. Рекомендоване підлогове покриття.

Класифікація теплих підлог

Підігрів – правильна назва "теплої підлоги". Підігрів різниться за трьома видами нагрівальних елементів:

 1. Водяна (рідинна).
 2. Плівкова (інфрачервона).
 3. Електрична (кабельна).

Водяна (рідинна) – в якості теплоносія використовується вода або антифриз, що циркулюють в полімерних трубах. Труба кожного контуру підігріву підключена через розподільну гребінку до джерела тепла – котла або теплового насосу. Це найефективніший вид теплої підлоги. Але в квартирах багатоповерхових будинків її використовувати не рекомендується.

Пример водяного (жидкостного) теплого пола (фото)

Плівкава (інфрачервона) – це електрична підлога хвильового нагріву. Її можна використовувати всюди, де є електрика.

Пример пленочного (инфракрасного) теплого пола (фото)

А ось, де немає можливості застосовувати ні водяну теплу підлогу, ані плівкову, застосовують електричну (кабельного типу).

Пример электрического (кабельного) теплого пола (фото)

Порівняння характеристик кожного типу теплої підлоги

12 параметрів для порівняння

Кожна система теплої підлоги має свої плюси та мінуси. Щоб з'ясувати, який вид теплої підлоги краще, порівняємо все “за” та “проти” за 12-ма параметрами:

 1. Складність встановлення.
 2. Довговічність.
 3. Надійність.
 4. Ремонтопридатність нагрівальних елементів.
 5. Інерційність.
 6. Економічність.
 7. Сумісність з чистовим покриттям.
 8. Сумісність з вологістю приміщень.
 9. Сумісність з меблями.
 10. Законність встановлення.
 11. Шум під час роботи.
 12. Вартість.

Відразу відзначимо, що переваги та недоліки, плюси та мінуси є у кожного виду теплої підлоги.

Складність монтажу (від простого до склладного):

 1. Щоб укласти плівковий підігрів, необхідно тільки розкатати підлоговий мат, закріпити його на основі та накрити чистовим покриттям. З цим впорається більшість чоловіків самостійно.
 2. Монтаж електричного підігріву теж нескладний, але пов'язаний із загальними будівельними роботами – покривається чистовою стяжкою або наливною підлогою.
 3. Роботи по встановленню водяного підігріву підлоги також пов'язані з заливанням стяжки і великою відповідальністю. Якщо протече труба, то затопить все, що буде на підлозі і поверхом нижче. Але при правильному монтажі протікання виключені. А ось пошкодити трубу після заливки бетонного покриття можна тільки пробивши якимось чином чистову стяжку, що малоймовірно, звичайно.

Технологія укладання теплої підлоги докладніше описана в матеріалі “Монтаж водяних таплих підлог

Висновок: складність установки всіх видів теплих підлог приблизно на одному, низькому рівні.

Довговічність (термін служби):

Водяна тепла підлога прослужить не менше 50 років, а обидва електричні розраховані на 15-річну експлуатацію.

Надійність

99,9% водяних теплих підлог доживає до заявленого терміну експлуатації – цей варіант має явні переваги перед конкурентами. У плівкових цей показник в районі 40% – це великий недолік, у кабельних – можливість допрацювати до заявленого виробником терміну 70%.

Ремонтопридатність нагрівальних елементів

Параметри будь-якої системи оцінюються за самій слабкій ланці. Щоб відремонтувати водяну теплу підлогу, потрібно повністю зняти покриття, стяжку і замінити нагрівальний елемент (весь контур). Тому краще не бурити підлоги перфоратором, якщо у вас в підлогах труби.

Ремонтопридатність водяного підігріву – головний недолік цього варіанту опалення.

У інфрачервоних плівок це показник кращий. Для ремонту досить зняти плінтус – підняти чистове покриття (лінолеум або ламінат) – замінити елемент – покласти покриття назад – прикрутити плінтус.

Електрична тепла підлога практично не ремонтується. У разі поломки необхідна повна заміна нагрівального елементу, звичайно, після зняття бетонної стяжки.

Час нагрівцу та час охолодження (інерційність системи).

Водяній підлозі при включенні потрібно прогріти весь пиріг, починаючи з бетонної стяжки. Якщо приміщення повністю остигле, то для нагрівання буде потрібно два-три години. Але і знижується температура водяної теплої підлоги довше. Котел давно погас, але прогрітий пиріг продовжує віддавати накопичене тепло. Тому максимальна ефективність водяного опалення забезпечується при постійній експлуатації, коли немає повного остигання опалювального контуру. Досить один раз розігріти теплоносій і потім підтримувати оптимальну температуру з невеликим споживанням теплової енергії, рівним тепловтрат приміщення.

Для водяної теплої підлоги важливо добре утеплити підкладку підстави, під якою буде чорнова стяжка. За європейськими нормами товщина екструзійного утеплювача повинна бути не менше 80 мм. В Україні часто замовники наполягають на максимальній товщині полістирольної плити 50 мм, а буває, що і товщі, ніж 30 мм немає можливості покласти, тому що більше не дозволяє рівень підлоги і дверних прорізів. Ось коли згадуємо про важливість хорошого проекту будинку, в якому майбутня експлуатація продумана у всіх деталях.

Найшвидший час нагрівання у плівкового підігріву. При тонкому чистовом покритті нагрівання поверхні теплої підлоги досягається за 5-6 хвилин. Це його плюс, але в той же час і мінус: швидко нагрівається і швидко остигає. Її застосовують там, де постійний підігрів не потрібен, а коли потрібен, то потрібен відразу. Ідеально підходить для засклених лоджій, де немає сенсу топити весь час, а теплу підлогу потрібно включити тільки на час, коли ви вирішили там відпочити або попрацювати якийсь тривалий час.

Електрична тепла підлога має середню інерційність. Її рекомендується тримати включеною постійно. У такому режимі вона прослужить набагато довше, ніж в режимі "старт-стоп". При частих включеннях і вимкненнях обгорають стики холодних і гарячих нагрівальних елементів і підвідних кабелів електричного підігріву. 

Пример стыков кабеля – зона нагрева контактов

Економічність

Найекономічніший варіант підігріву підлоги – водяний. Навіть, якщо ми використовуємо примусову подачу за допомогою циркуляційного насоса, витрата електрики на опалення всього приміщення не перевищує витрати звичайної лампочки розжарювання на 50-60 Вт*год.

Плівковий підігрів на другому місці. Витрата становить близько - 150 Вт*год / м2. Тобто, на приміщення 20 кв. м потрібно 3 кВт*год.

Електричний кабель під стяжкою 2 см має витрати електроенергіі близько 30 Вт*год / пог. м. На 1 кв. м площі укладається близько 5 пог. м кабелю, що в сумі дає ті ж 150 Вт *год витрат електроенергії на 1 кв. м. приміщення.

Сумісність:

а) з чистовим покриттям:

 • Є такі покриття, які взагалі не можна укладати на підлоги з підігрівом через їх низьку теплопровідність – наприклад, пробка.

Пример пробкового чистового покрытия пола

А ось кахельна плитка, ламінат, ПВХ-плитка, лінолеум, ковролін – рідинна підлога сумісна з будь-яким з цих покриттів. Тому що, вона укладається в тверду стяжку або під наливну підлогу, поверх яких можна покласти будь-яке з цих покриттів.

 • Плівкова тепла підлога має обмеження у виборі матеріалів, що її вкривають:
  • несумісна з керамічною плиткою, тому що являє собою плівку, на яку неможливо приклеїти плитку до основи. Навіть плівки з перфорацією не забезпечують надійне зчеплення з плиткою.
  • несумісна з ламінатами, які мають металеві вставки. Металеві елементи взаємодіють з інфрачервоним випромінюванням теплої підлоги, як металеві речі в мікрохвильовці.

Несовместимость пленочного подогрева с премиум-ламинатом

 • Кабельний варіант сумісний зі всіма покриттями для підлоги також, як і водяний.

б) з вологістю приміщень:

 • Водяна та електрична тепла підлога з вологими приміщеннями абсолютно сумісні. Їх сміливо укладають у ванну, туалет і душові без обмежень.
 • Плівковий підігрів категорично заборонено використовувати у вологих приміщеннях, як з точки зору експлуатації, так і з точки зору безпеки.

Подвод электричества к пленочному подогреву (фото)

Адже підведення електрики до нагрівального елементу плівкового підігріву знаходиться у відкритому доступі (захищається бітумними накладками вручну при монтажі).

Защита битумная от попадания влаги к контактам пленочного подогрева (фото)

в) з меблями:

Укладання будь-якого підігріву потрібно планувати так, щоб над ним не було ніяких меблів!

Якщо ви поставите меблі на водяну або електричну підлогу, то це буде просто втратою ефективності, перевитратою енергії. Як би ви не нагрівали ці види підігріву, меблі вони не зашкодять.
А ось з плівковим видом, інша справа – його категорично не можна укладати під меблями. Адже він нагрівається не сам, а випромінює хвилі, які нагрівають предмети, які знаходяться з ними в контакті. Тому меблі гарантовано прийдуть в непридатність за короткий час.

Законність встановлення

Електрична і інфрачервона теплі підлоги можна встановлювати скрізь без законодавчих обмежень і яких би то не було дозволів технічного нагляду і т.п. А ось установку водяної теплої підлоги потрібно узгодити з технічним наглядом. Водяну теплу підлогу заборонено підключати до систем центрального опалення, в багатоквартирних будинках з загальнобудинковими системами ГВС та / або опалення. За рідкісним винятком складають квартири з автономним опаленням на перших поверхах, під якими немає яких би то ні було експлуатованих приміщень. Тому водяна тепла підлога застосовується тільки в приватних будинках і найчастіше, тільки на першому поверсі.

Шум під час роботи

При роботі електричного або водяного підігріву шуму немає. Водяний теж повинен працювати безшумно. Але буває, що в систему теплої підлоги потрапило повітря, яке створює невеликий шум. В цьому випадку, потрібно стравити повітря через відводчик. Невеликий шум також створює працюючий циркуляційний насос. Тому насос потрібно встановлювати якнайдалі від спалень і інших кімнат, де потрібна повна тиша, особливо вночі. Головне при цьому, забезпечити вільний доступ до обладнання для технічного обслуговування.

Вартість

Ціна монтажу водяної теплої підлоги 4-5 $ / кв.м, матеріали обійдуться ще в 7-10 $ / кв.м. Разом маємо від $ 11 до $ 15 за кв.м. Приблизно таку ж ціну доведеться сплатити за установку та матеріали електричних підлог. Вартість стяжки не включається в розрахунки по теплих підлог.

Рейтинг теплих підлог (зведена порівняльна таблиця)

Сводная таблица сравнения критериев разных видов теплых полов

Висновки

 • Установку теплої підлоги, плюси та мінуси якого ми порівнювали, потрібно починати з проекту. Враховувати розташування, призначення приміщень і специфіку їх експлуатації.
 • Водяний підігрів – кращий за сумою всіх параметрів, але його встановлюють тільки в приватних будинках, а в квартирах, на балконах його не можна використовувати.
 • На другому місці – плівковий. Його можна використовувати всюди, де тільки можна. А де не можна (наприклад, під плитку або у вологих приміщеннях) укладають електричний кабель.
 • Жоден з розглянутих способів опалення не шкідливий для здоров'я, що б не говорили з цього приводу "знавці".
 • Правильно вибирайте вид підігріву підлоги і починайте його монтаж зі складання проекту.
 • За допомогою по монтажу звертайтеся до тих людей, які мають великий і успішний досвід монтажу.

  Системи опаленняТеплі підлоги

Контактна інформація

Пн–Сб: с 08–30 до 18–00

(099) 207-30-65
(097) 563-99-91
(093) 241-08-04

Ігор Іванович